Strona główna O nas Wydarzenia/imprezy Projekty Fotogaleria Programy Ochrona danych osobowych

Wzywa się obywatela Św. Mikołaja do terminowego wręczania prezentów!!!!

Opublikowano: 8 grudnia 2017

8 grudnia w piątek Oddział Dziecięcy MBP  miał przyjemność gościć  przesympatyczną klasę V B ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Miasteczku Śląskim na zajęciach o tematyce mikołajkowej. Uczniów przyprowadziły Panie Katarzyna Buszka oraz Katarzyna Gładysz.

W pierwszej kolejności zaproszeni uczniowie wzięli udział w krótkim quize na temat  historii Św. Mikołaja. Następnie mieli okazję dowiedzieć  się paru ciekawostek na temat celebrowania dnia Św. Mikołaja w innych państwach takich jak: Włochy, Hiszpania, Holandia, Rosja, Niemcy, Dania, Belgia czy Islandia. Dużym zaskoczeniem dla uczniów były takie fakty jak to, że we Włoszech i w Niemczech prezenty przynosi czarownica. We Włoszech jest to La Befana, a w Niemczech Frau Berta. Obydwie panie są okropnie brzydkie, ale każda z nich zostawia w skarpetach prezenty. Ta z Włoch dla niegrzecznych dzieci w skarpecie może zostawić czosnek, cebulę lub popiół zamiast prezentów. Bardzo zaskakującą tradycją apropo obdarowywania dzieci prezentami, może pochwalić się Islandia, w której to 13 dni przed Bożym Narodzeniem do islandzkich domów przybywają Jólasveinar. Kto to taki? Są to bożonarodzeniowi chłopcy  pod postaciami przesympatycznych trollii i psotników w ludzkiej postaci. Skradają się do domów i płatają różne figle, a przy tym zostawiają prezenty dla grzecznych dzieci w przygotowanych na ten cel butach.  Jak widać – co kraj to inny obyczaj!

Kolejnym punktem programu bibliotecznych zajęć mikołajkowych było napisanie listu, ale tym razem nie koniecznie do Świętego Mikołaja. Uczniowie poznali różne rodzaje listów takich jak: wezwanie, anonim, telegram, list miłosny, kondolencyjny itp. Ich zadaniem było więc napisanie np. donosu na Świętego .Było bardzo zabawnie. Mikołaj został wezwany do zapłaty kolejnej raty OC za  swoje sanie. Innym razem został upomniany i ostro skarcony za nieterminowe doręczanie prezentów, a także za zaniżoną wartość prezentów. Wysłano za  nim tez list gończy w związku z niehumanitarnym traktowaniem elfów. Napisano do niego także list kondolencyjny, w którym wyrażono wyrazy szczerego ubolewania z powodu śmierci renifera Rudolfa.

Zwieńczeniem spotkania mikołajkowego były zajęcia plastyczne. Dzieci miały za zadanie przy użyciu przeróżnych materiałów zrobić papierowego Mikołaja. Pomimo, że  mogły inspirować się pracami plastycznymi zaprezentowanymi na tablicy korkowej, poruszyły najgłębsze pokłady swojej wyobraźni i powstały wyjątkowe, niezwykle pomysłowe, a czasami spersonalizowane prace.

Cieszymy się, że Św. Mikołaj nie obraził się za te donosy, listy gończe i anonimy i częstował  dzieci cukierkami. Każdy uczeń otrzymał od niego kilka kolorowych zakładek do książek.

Dziękuję wszystkim za dobrą  zabawę.