Strona główna O nas Wydarzenia/imprezy Projekty Fotogaleria Programy Ochrona danych osobowych

Relacja z wakacji w Oddziale Dziecięcym MBP

Opublikowano: 31 lipca 2017

W dniach od 24 do 28 lipca Oddział Dziecięcy miał przyjemność gościć najmłodszych czytelników  na cyklicznych zajęciach czytelniczo – plastycznych  z serii ,,Wakacje w bibliotece”. Tegoroczne zajęcia odbywały się pod hasłem : ,,Z książką przez świat”. W myśl tego hasła, uczestnicy odbyli podróż po 5 państwach takich jak: Grecja, Hiszpania, Irlandia, Japonia oraz Polska. Każdego dnia prezentowano inne państwo.  Pierwszy dzień dotyczył niezwykłej krainy  jaką jest Japonia. W tym dniu przeczytano japońską baśń pt. ,,Bezpowrotna góra”. Następnie wykonano tematycznie związaną z Japonią pracę plastyczną – Japonki w kimonach. Zamysłem tegorocznych krajoznawczych zajęć było przybliżenie kultury zaproponowanych państw również poprzez zmył smaku. W związku z tym każdego dnia odbyła się degustacja specyfików spożywczych charakterystycznych dla danego państwa. Jeśli chodzi o wspomnianą Japonię, to uczestnicy zajęć mieli okazję skosztować japońskie cukierki o smaku zielonej herbaty oraz żelki o smaku owoców lichi. Kolejny dzień przybliżył uczestników do kolebki kultury antycznej jaką jest Grecja. W tym dniu przeczytano grecką baśń pt. ,,Czary czterech ryb” oraz mit grecki ,,Uszy króla Midasa”. Tematem pracy plastycznej były zaś greckie wazy, które trzeba było pokolorować i ozdobić mitologicznymi postaciami. Uczestnicy smakowali grecką chałwę. W kolejnym dniu nasza czytelnicza wycieczka dojechała do Irlandii, gdzie przeczytano irlandzką baśń pt. ,,Ptak z królestwa tęczy”. Następnie uczestniczące dzieci wykonały pracę plastyczną –irlandzkiego skrzata, którego przyozdobiły motywem Zielonej Wyspy – koniczynką, a zmęczone po wyczynach manualnych posiliły się herbatniczkiem przy filiżance angielskiej herbaty podanej z mlekiem. Kolejny dzień czytelniczej wyprawy pozwolił uczestnikom cieszyć się urokami egzotycznej Hiszpanii, która uroczyła podróżników hiszpańskimi pomarańczami, pysznym soczkiem z tych owoców oraz hiszpańską baśnią pt. ,,Biały wilk”. Wykonywana praca plastyczna pozwoliła zaś przenieść się do słynnego barcelońskiego parku Guell. Uczestnicy mieli bowiem za zadanie przy użyciu plasteliny wykonać pracę plastyczną, której tematem była jaszczurka z tego parku.  W ostatnim dniu czytelnicza wyprawa dotarła do miejsca, z którego wyruszyła, czyli do Polski. W ramach polskiej gościnności, czytelnicy poczęstowali się pierniczkami toruńskimi oraz słonymi paluszkami. Mieli też okazję wysłuchać polskiej baśni pt. ,,Złota kaczka”, zaś zadaniem plastycznym było wykonanie metodą wycinanki łowickiej, kolorowego koguta. Prace plastyczne wykonane przez uczestników książkowo-turystycznych wojaży można podziwiać w bibliotece do końca wakacji, do czego serdecznie zapraszamy.