Podziękowania i kwiaty jako zgrany duet…

Opublikowano: 14 listopada 2018

Takimi oto pięknymi kwiatami, Sekretarz Miasta- Pan Marcin Parys wyraził wdzięczność i sympatię pod adresem pracownic MBP w związku z przygotowaniem wystawy na temat Pani Józefy Bramowskiej. Był to bardzo miły gest z Jego strony. Na okoliczność wystawy nasza biblioteka ma też powody do podziękowań płynące pod adresem następujących osób:

• Pana Piotra Mankiewicza, twórcy Muzeum Chleba w Radzionkowie, dzięki uprzejmości którego można było zaprezentować strój śląskiej matrony w pełnej krasie. Pan Mankiewicz wypożyczył ludowy strój, a także obdarował naszą bibliotekę dwoma książkami popularyzującymi kulturę Śląska, a są to: ,,Nasz Śląsk Bytom Rozbark”(Pan Mankiewicz jest pomysłodawcą i wydawcą tej pozycji) oraz ,,Wesele na Górnym Śląsku”- pozycji przeznaczonej do wystawienia na deskach teatru. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury tych książek, które znajdują się na stanie naszej miasteczkowskiej książnicy. Oprócz tego Pan Mankiewicz podarował bibliotece materiały edukacyjne dotyczące działalności jego muzeum, w tym płytkę CD z informacjami na temat purpurki. Płytka ta zostanie wykorzystana na zajęciach z dziećmi na podstawie wystawy o Pani senator.
  • Panu Andrzejowi Bramowskiemu, który jest prawnukiem bohaterki naszej wystawy. Pan Andrzej udostępnił materiały merytoryczne na temat życia Pani senator oraz podarował bibliotece banknoty z Jej wizerunkiem, które co prawda nigdy nie były w obiegu, ale są wspaniałą pamiątką po Pani Józefie.
  • Pani Irenie Lukosz Kowlaskiej, osobie z wielkim umiłowaniem i pasją walczącej o zachowanie pamięci o przeszłych dziejach naszego regionu oraz o ludziach, którzy byli członkami tychże dziejów, a wiele dobrego i pożytecznego zdziałali dla potomnych. To zaangażowanie Pani Ireny w kultywowanie pamięci o naszych przodkach jest m.in. widoczne na prowadzonym przez Nią blogu, z którego MBP korzystała przy pracy nad wystawą. Nasza biblioteka pozwoliła sobie również wykorzystać opracowane przez Panią Irenę zdjęcie Pani Bramowskiej, które umieszczono na stronie biblioteki, facebooku, plakatach oraz zaproszeniach.
  • Pani Barbarze Fischer, dyrektorce Przedszkola nr 1 w Miasteczku Śląskim, za udostępnienie śląskiego stroju ludowego wykorzystanego jako element naszej wystawy oraz galowego stroju górnika, który przypomniał uczestnikom wystawy o przeszłości kopalnianej Miasteczka Śl.
  • Pani Dyrektor z Miejskiego Ośrodka Kultury w Miasteczku Śląskim, Pani Aleksandrze Płomińskiej, za udostępnienie rekwizytów na temat Pani Józefy, a także rekwizytów stanowiących wyposażenie śląskich gospodarstw domowych.
  • Pani Alicji Kosiby-Lesiak, kolejnej blogerki –miłośniczki ziemi tarnogórskiej, która obdarowała bibliotekę interesującą pozycją pt. ,,Sławni na tarnogórskiej ziemi” Arkadiusza Kuzio-Podruckiego i Dariusza Woźnickiego oraz dwoma audiobookami – ,,Opowiadania tarnogórskie” Mieczysława Flaka i ,,Donnersmarckowie w gawędach Gabrieli Horzeli-Szubińskiej”. Poza tym Panie Alicja Kosiba-Lesiak oraz Irena Lukosz Kowalska uraczyły zebranych na wernisażu gości, opowieściami historycznymi na temat głównej bohaterki wystawy Pani Józefy Bramowskiej oraz innych zasłużonych dla naszego regionu ludziach, za co należą się obydwu Paniom osobne podziękowania.

Poza tym Miejska Biblioteka Publiczna w Miasteczku Śląskim została zaszczycona obecnością na wernisażu członków rodziny Pani Bramowskiej, wspomnianego powyżej prawnuka, Pana Andrzeja Bramowskiego oraz Pani Apolonii Sobieraj, ostatniej żyjącej wnuczki Pani senator.