Plotki, ploteczki … w kolejce po papier toaletowy!

Opublikowano: 3 czerwca 2019

3 czerwca wychowankowie Pań Beaty Biczak oraz Karoliny Bambenek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żyglinie zaznali namiastki rzeczywistości epoki pełnej absurdów czyli  PRL-u. Stało się to poprzez obejrzenie przez nich wystawy z eksponatami z tamtego czasu, krótkiej pogadanki na ten temat oraz uczestnictwa w zabawach takich jak gra w klasy czy popularne w tamtym czasie kapsle. W taki oto sposób dzieci, zwyczajem swoich dziadków i rodziców zaznali troszkę ruchu, co w epoce smartfonów, komputerów i tabletów jest wyjątkowo cenne i wskazane. Poza tym uczniowie z Żyglina uczyli się cierpliwości stojąc w kolejce… po papier toaletowy. Tak na poważnie, była to zabawa w głuchy telefon. Osoba stojąca pierwsza w kolejce miała za zadanie przekazać kolejnej zdanie jakie usłyszała. Wszystkie zaś zdania dotyczyły rzeczywistości PRL-u. Mowa więc była o prodiżu, repasacji czyli popularnym w tamtych czasach sposobie naprawiania pończoch, reglamentacji itp. Życie towarzyskie kwitło w tej kolejce, a plotki czyli zdania przekazywane po kolei przez uczestników zabawy pokazały jak bardzo zniekształcone i zmienione fakty mogą trafić do kolejnych odbiorców. Poza tym uczniowie mieli też okazję pobawić się w kalambury. Zadaniem uczestników było pokazywanie propagandowych haseł PRL-owskich. Chyba najtrudniejsze do pokazania było hasło: ,,Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą”.  W każdym bądź razie klimat tamtych czasów został w pewnym procencie przywołany, a dzieci wyszły wzbogacone o parę wiadomości i nowe doświadczenia. Przy okazji było po prostu wesoło.