Patriotyczna noc pod flagą biało-czerwoną!

Opublikowano: 20 czerwca 2018

15 czerwca Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Katarzyną Buszką z biblioteki szkolnej ze Szkoły Podstawowej nr1 zorganizowały Patriotyczną Noc Bibliotek. Tegoroczna edycja tej imprezy (jak sama nazwa wskazuje ,,patriotyczna…”) przebiegła pod znakiem państwa i narodu. Mowa tu o programie edukacyjno-rozrywkowym w wydaniu patriotycznym, zrealizowanym na potrzeby tejże nocy. Było zabawnie, ale i sentymentalnie, zaś patriotyzm dotyczył nie tylko Polski w ogóle , ale także Miasteczka Śląskiego. W pierwszej kolejności dzieci zakopały w ogrodzie należącym do SP 1 tzw. kapsułę czasu, która mieściła w sobie skarby dla potomnych. Następnie wszyscy uczestnicy zabawy ustawili się do wspólnego zdjęcia przed budynkiem szkoły. Celem zdjęcia była reaktywacja takiej samej fotografii sprzed stu lat przed tym samym budynkiem, z paroma wyjątkami. Tym wyjątkiem między innymi był pojazd zaparkowany przed budynkiem – 100 lat temu wóz, a dziś elegancki samochód osobowy. Kolejnym zadaniem było przerobienie krótkich tekstów pochodzących z wycinków prasowych na temat Miasteczka z lat 1927-1939 na język współczesny z elementami slangu młodzieżowego lub na gwarę śląską. Zadanie na pierwszy rzut oka było wyzwaniem, ale w finale okazało się źródłem dobrej zabawy i śmiechu. I tak oto zamiast ,,pociągu z węglem”, jechało pendolino, zamiast ,,spotykać się z uznaniem” było ,,lajkowanie na fejsie”, zamiast ,,szkoły gospodarstwa domowego” były ,,warsztaty DIY” itp. Nie zawsze jednak było tak ,,porządnie” i ,,prospołecznie”. Uczestnicy bowiem dopuścili się nielegalnej produkcji banknotów. Była to specjalna edycja banknotów z istniejących tylko na potrzeby zabawy banków miasteczkowskich takich jak: Centralny Bank Miasteczkowski, Bank Miasteczkowskiej Spółdzielczości, Zachodni Bank Miasteczkowski MKS itp. Było naprawdę zabawnie. Poza tym wszyscy chętni pozowali do patriotycznej fotobudki. Ich zadaniem były czytanie książek o tematyce związanej z Polską . W związku z tym, że hasłem było ,,Lubię czytać przed snem … książki patriotyczne”, uczestnicy zabawy leżeli w łóżku przystrojonym w barwy narodowe, na stolikach nocnych zaś były budzik z hasłem ,,Obywatelu! Obudź się i czytaj!” oraz lampka nocna z napisem ,,Czytaj i bądź światły”. Program zrealizowany na potrzeby tej nocy niewątpliwie przyczynił się do kształtowania postaw pro obywatelskich oraz nawyku czytania książek. I oto chodziło! Każde z dzieci uczestniczących zostało obdarowane symbolicznym podarunkiem krzewiącym lokalny patriotyzm. Fundatorem tych podarunków był Urząd Miasta, za co wszyscy serdecznie dziękujemy.