Strona główna O nas Wydarzenia/imprezy Projekty Fotogaleria Programy Ochrona danych osobowych

Narodowe Czytanie 2019! W naszej bibliotece czytaliśmy ,,Dym” Marii Konopnickiej.

Opublikowano: 12 września 2019

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania za nami. Tym razem odbyła się przy współudziale młodzieży z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach i przybrała nieco inną formę niż zazwyczaj. Można mówić o rodzaju biesiady gdyż uczestnicy tego spotkania propagującego wybitne dzieła polskiej literatury skupieni byli wokół stołu, przy którym w roli głównej wystąpił barszcz z pasztecikami. Potrawa ta była oczywiście dziełem młodzieży z tejże szkoły, a że była pyszna to należą się szczególne podziękowania naszym młodym kucharzom. Dlaczego akurat barszcz stanowił kanwę dla tej imprezy? Dlatego, że była o nim mowa w noweli czytanej przez uczestników spotkania, którą był ,,Dym” Marii Konopnickiej. Główna bohaterka tej noweli podawała właśnie tę zupę swemu synowi po pracy w fabryce. W trosce o jak najwierniejsze odtworzenie rzeczywistości przedstawionej w noweli zaaranżowano przestrzeń galerii wyposażając ją w elementy nawiązujące do noweli. Pojawiły się zatem kominy fabryczne z kłębiącym się dymem, pojawił się stół nakryty żółtym obrusem w niebieskie jelenie, na którym stała waza z barszczem i bochen chleba. Wszystko to wzbogacone o cytaty z czytanej noweli. Szczególne podziękowania należą się Pani Beacie Woźnej, nauczycielce języka polskiego, która wspaniale przygotowała młodzież do wspólnego odczytania noweli, ale także sama zaprezentowała w bardzo interesujący sposób mini wykład na temat noweli jako gatunku, głównych założeń nowelistyki pozytywistycznej, a także czytanej noweli ,,Dym”. Nasza biblioteka dziękuje także Panu Tomaszowi Respondkowi za współudział w tegorocznej akcji Narodowego Czytania oraz młodzieży biorącej w niej udział.