historia misja uslugi
cennik regulamin

Historia

Początki bibliotekarstwa publicznego w Miasteczku Śląskim sięgają końca XIX w. jednak na stałe w krajobraz społeczno-kulturalny miasta wpisała się w roku 1950. Miejscowość wówczas była samodzielną gminą i prowadziła odrębne, własne życie kulturalne.

Biblioteka mieściła się w Rubinie (dzisiaj ul.Dębina 1) i nosiła nazwę Gminnej Biblioteki Publicznej.W 1953r. biblioteka zajmowała jeden lokal posklepowy przy ul. Wożnickiej 2 i skupiała 150 czytelników a już w 1954 placówkę przeniesiono do prywatnego domu pana Skrzypczyka. W 1958r. biblioteka przyjmuje nazwę Osiedlowej Biblioteki Publicznej i dodatkowo utworzono punkty biblioteczne w Żyglinie, Bibieli i Brynicy. Z biegiem czasu punkty w Brynicy i Babieli zlikwidowano.

Zajmowane dotychczas lokale nie odpowiadały wymogom bibliotecznym, były ciemne, małe, ponure i wilgotne. Dopiero w 1960r. przeniesiono ją do gmachu Ratusza, gdzie zajmowała trzy pomieszczenia, z których dwa przeznaczono na Wypożyczalnię dla Dorosłych a z jednego utworzono Oddział Dziecięcy.

Od 1963 r. tylko do 1974r. nosiła nazwę Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdyż na skutek nowego podziału administracyjnego, Miasteczko Śląskie stało się dzielnicą Tarnowskich Gór, a działające na terenie miasta placówki biblioteczne zostały przyłączone jako Filie nr 7, 8 Miejskiej Biblioteki w Tarnowskich Górach.

W wyniku istnienia Huty Cynku Miasteczko Śląskie i wybudowania osiedla mieszkaniowego w Zakładowym Domu Kultury powstaje kolejna placówka biblioteczna Filia Nr 11.( w1974r.) Miasteczko Śląskie w 1995r. odzyskuje prawa miejskie i 1 lipca uchwałą Rady Miejskiej w Miasteczku Śląskim zostaje utworzona Miejska Biblioteka Publiczna w Miasteczku Śląskim na bazie działających wcześniej filii tarnogórskich.

W grudniu 2013r. nastąpiła konieczna przeprowadzka Wypożyczalni dla Dorosłych (zmiana właściciela budynku) do budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Staromiejskiej 8.

W 2016 r. Miejskiej Bibliotece Publicznej w Miasteczku Śląskim przekazano w trwały zarząd budynek przy ul. Metalowej (po szkole podstawowej). Miejsce tam znalazła Wypożyczalnia dla Dorosłych, Oddział Dziecięcy (z ul. Srebrnej 24), Czytelnia komputerowa i prasy, Galeria Wystawiennicza.

Uroczyste otwarcie nastąpiło 6 marca 2017 r.

Obecnie w skład biblioteki wchodzą:

• Biblioteka centralna mieszcząca się przy ul. Metalowej 10, w skład której wchodzą: Wypożyczalnia dla Dorosłych, Oddział Dziecięcy, Czytelnia Komputerowa i prasy oraz Galeria Wystawiennicza.
  • Filia Nr 1 Żyglin