Victor Hugo o katedrze Notre Dame w Paryżu w książce ,,Dzwonnik z Notre Dame”:

Opublikowano: 16 kwietnia 2019

,,Takie budowle z okresu przechodzenia romańszczyzny w gotyk nie są zresztą zgoła mniej cenne, mniej warte poznania niż typy czyste. Wyrażają pewien kształt sztuki, który zaginąłby bez nich. Wyrażają moment zaszczepienia się ostrołuku na łuku półpełnym. Katedra Marii Panny w Paryżu jest szczególnie ciekawym okazem tej odmiany. Każdy bok, każdy kamień tej czcigodnej budowli jest stronicą nie tylko historii kraju, lecz także historii nauki i sztuki. A więc na przykład-….- niewielka Czerwona Furta dosięga nieomal szczytów gotyckiego wykwintu piętnastowiecznego, a filary nawy masywnością swą i powagą cofają się aż w karlowińskie opactwo Saint-Germain-des-Pres. Jak gdyby sześć stuleci dzieliło te drzwi i te filary. I nawet hermetycy w symbolach tympanonu wielkiego portalu znajdują zadowalający skrót swojej nauki, której kościół Świętego Jakuba koło Rzeźni był tak doskonałym zaszyfrowaniem. A więc opactwo romańskie, kościół filozoficzny, sztuka gotycka, sztuka saksońska, ciężki okrągły filar, który przypomina Grzegorza VII, i symbolizm hermetyków, który z Mikołaja Flamela uczynił poprzednika Marcina Lutra, jednowładztwo papieża, schizma,  Saint-Germain-des-Pres, Święty Jakub koło Rzeźni- wszystko to stopiło się, połączyło i zespoliło w katedrze paryskiej. Ten kościół główny i macierzysty jest wśród starych kościołów Paryża czymś w rodzaju chimery- ma głowę jednego, kończyny drugiego, grzbiet trzeciego; coś z każdego z nich. ….takie budowle-hybrydy są bardzo ciekawe i dla artysty, i dla antykwariusza i dla historyka. Mówią nam……., że najwspanialsze osiągnięcia tej sztuki są bardziej dziełami społeczeństw  niż jednostek , że rodzą się one raczej z pracy ludów, niż wytryskają z geniuszu jednego człowieka, że jest to wkład całego narodu, spuścizna stuleci, pozostałość po znikających kolejno pokoleniach społeczeństwa  ludzkiego, jednym słowem są to jak gdyby nawarstwione formacje humanistyczne. Każda fala czasu nanosi swój namuł, każde plemię układa swoją warstwę gmachu, każda jednostka przynosi swój kamień. Tak postępują bobry, tak postępują pszczoły, tak postępują ludzie. Wielki symbol architektury , wieża Babel, ma kształt ula. …. Wielkie budowle, jak wielkie góry , są dziełem wieków. ….. Czas jest ich architektem, lud jest ich murarzem”.