Tydzień Bibliotek 2018 pod hasłem: ,,(Do)wolność czytania”!

Opublikowano: 18 kwietnia 2018

Drodzy czytelnicy, w dniach od 9 do 14 maja

czeka Was kolejna porcja wrażeń czytelniczych!

A to wszystko na okoliczność XV edycji Tygodnia Bibliotek, któremu to w tym roku będzie przyświecało hasło : ,,(Do)wolność czytania”.

Jak co roku nasza biblioteka ma przyjemność współpracować z Panią Katarzyną Buszką ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Miasteczku Śląskim.

Poniżej przedstawiamy harmonogram działań Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miasteczku Śląskim, związany z obchodami  Tygodnia Bibliotek.

• 08.05.2018 r.- Miejskie Obchody Dnia Bibliotekarza (w tym dniu biblioteka będzie nieczynna)
  • 09.05.2018 r. – Wernisaż wystawy lokalnej artystki, Pani Anny Foks, zatytułowany : ,,Być kobietą, być kobietą…” (wernisaż odbędzie się o godzinie 18.00)
  • 10.05.2018 r. – Impreza pt. ,,Sprawiedliwa wśród narodów świata”(uczestnikami będą uczniowie SP 1) oraz ,,Kiermasz Taniej Książki”
  • 11.05.2018 r.Wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej w Katowicach na zajęcia pt. ,,Myślę więc jestem” (uczestnikami będzie aktyw biblioteczny ze SP 1)
  • 14.05. 2018 r.– Impreza pt. ,,Demoniczne zmagania ortograficzne” (Dyktando o Pióro Dyrektora) oraz zajęcia czytelnicze pt. ,,ABC – czytam sobie co chcę!”(uczestnikami będą uczniowie z SP 1)

Zapraszamy !

Wernisaż ,,Być kobietą , być kobietą…”

Jest to wystawa prac Pani Anny Foks mistrzowsko łączącej umiejętności z dziedziny grafiki komputerowej z rysunkiem odręcznym. Tematem wystawy jak sama nazwa wskazuje jest kobieta, a konkretnie najbardziej strategiczne momenty z życia kobiety. Rok 2018 został ustanowiony przez nasz Sejm Rokiem Praw Kobiet. Wystawa Pani Ani składa  się z prac, na których można obejrzeć różne wcielenia kobiet. Dzięki uprzejmości Mok- są to prace, które uświetniły wystawę prac Pani Ani w marcu tego roku w domu kultury oraz prace, które są ilustracjami zaprojektowanymi przez Nią do Jej książki obrazkowej na temat życia kobiety. Te drugie jeszcze nie miały nigdy wcześniej okazji nacieszyć oka odbiorcy na szersza skalę.

Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

Impreza dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Miasteczku Śl.  dotyczy heroicznej działalności Pani Ireny Sendlerowej, która to uratowała przed śmiercią podczas wojny 2500 żydowskich dzieci.  Jedną z form jej bohaterskiej dzielności było prowadzenie skrupulatnej dokumentacji dotyczącej ratowanych dzieci. Czyniła to poprzez zamieszczanie danych dzieci na karteczkach, a następnie umieszczanie ich w słoikach i zakopywanie w ziemi. Zadaniem dzieci zaś biorących udział w imprezie będzie napisanie listu do Pani Sendlerowej z podziękowaniami za uratowane życie. Jest to konkurs.  Dla zwycięzców czekają nagrody – książki o Irenie Sendlerowej pt.,,Listy w butelce”. Oprócz tego zadaniem dzieci będzie wykonanie pracy plastycznej-drzewka z Instytutu Yad Vashem – ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” . Dlaczego impreza o Pani Irenie? Dlatego, że Sejm ustanowił Rok 2018 –rokiem Ireny Sendlerowej.

Kiermasz Taniej Książki

Na kiermaszu będzie się można wyposażyć w książeczki po bardzo korzystnych cenach. Wszyscy bibliofile i bibliomani mile widziani!

Wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej na zajęcia pt. ,,Myślę więc jestem”

Na wycieczkę jedzie aktyw biblioteczny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Miasteczku Śląskim. Panie bibliotekarki z tejże biblioteki oferują bardzo ciekawy program zajęć czytelniczych dziećmi i młodzieżą. Tym razem będą to zajęcia na podstawie powieści E. Niziurskiego pt. ,,Sposób na Alcybiadesa”. Będzie się działo…

Demoniczne zmagania ortograficzne

To impreza z cyklu ,,Dyktando o Pióro Dyrektora”. Tym razem w ortograficznym pojedynku zmierzą się uczniowie klasy IV c ze Szkoły Podstawowej w Miasteczku Śl. Oj poleje się atrament…. .

Zajęcia czytelnicze: ,,ABC- czytam sobie co chcę!”

Impreza ta nawiązuje do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek, które brzmi:,,(Do)wolność czytania”. Uczestnicy, którymi będą dzieci ze szkoły Podstawowej nr 1, będą mieli zadanie wykonanie plakatów o tematyce książek i czytania. Wspólnym mianownikiem zaś będzie właśnie tytułowa ,,dowolność” w zakresie czytania.