Tydzień Bibliotek 2017- ,,Biblioteka.Oczywiście!” Program imprez

Opublikowano: 21 kwietnia 2017

Tegoroczny Tydzień Bibliotek, którego mamy już XIV edycję, przypada w dniach od 8 maja do 12 maja. W tym roku hasłem przewodnim jest ,,Biblioteka. Oczywiście!”.  Głównym założeniem jest zwrócenie uwagi na bibliotekę i jej zbiory, wzbudzenie w czytelnikach potrzeby odwiedzenia tej placówki i sięgnięcia po książkę. W tym roku szczególnie chodzi o zaakcentowanie roli biblioteki w poprawie jakości życia, nie tylko w sferze edukacji, ale też szeroko rozumianego rozwoju człowieka i dostarczenia czytelnikowi rozrywki w tradycyjnym ,,papierowym” wydaniu, co dziś dość mocno stoi w opozycji do wszystkich innowacji technologicznych.

Organizując Tydzień Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna współpracuje z biblioteka szkolną Szkoły Podstawowej nr 1 w Miasteczku Śląskim.

Poniżej zamieszczamy program związany z realizacją przez Wypożyczalnię dla Dorosłych oraz Oddział Dziecięcy MBP w Miasteczku Śląskim Tygodnia Bibliotek 2017 oraz pod programem krótkie opisy poszczególnych imprez zamieszczonych w programie.

• 08.05.2017 r. – Miejskie Obchody Dnia Bibliotekarza (Biblioteka w tym dniu jest nieczynna);
  • 09.05.2017 r.Wycieczka do Biblioteki Zamkowej w Starych Tarnowicach (Wypożyczalnia dla Dorosłych oraz Oddział Dziecięcy);
  • 10.05.2017 r.Wernisaż wystawy pt. ,,Najpiękniejsze biblioteki świata” (Wypożyczalnia dla Dorosłych oraz Oddział Dziecięcy),
  • 11.05.2017 r. ,,Euro Podróże po Kulturze” – impreza kulturoznawcza dla dzieci ze szkoły podstawowej (Oddział Dziecięcy) ,

Kiermasz taniej książki (Wypożyczalnia dla Dorosłych);

• 12.05.2017 r. Dyktando o Pióro Dyrektora – konkurs-dyktando dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Miasteczku Śl. (Wypożyczalnia dla Dorosłych),

Konkurs pt. ,,Co to znaczy…?” –konkurs, którego tematem są związki frazeologiczne, a uczestnikami wytypowani przez Panią Katarzynę Buszkę uczniowie.

Miejskie Obchody Dnia Bibliotekarza – Jest to impreza zamknięta z udziałem władz miasta. Biblioteka jest w tym dniu nieczynna.

Wycieczka do Biblioteki Zamkowej – Udział w wycieczce jest możliwy po uprzednim zapisaniu się w bibliotece. Ilość miejsc jest ograniczona. Biblioteka Zamkowa wchodząca w skład kompleksu zamkowego w Tarnowicach Starych może poszczycić się niezwykle cennymi i unikatowymi starodrukami. Mowa tu o woluminach z wyjątkowo zdobnymi oprawami będącymi dziełami sztuki introligatorskiej. Zbiór ten, gromadzony przez właściciela przez 25 lat, pozwala na prześledzenie ewolucji książki, m.in. trendów w zdobnictwie, ale też różnice w poglądach ludzi z dawnych epok. W bibliotece jest m.in. książka pt. ,,Kronika Sarmacji europejskiej” A.Gwagnin, Spirae z 1581 roku, wydanie dedykowane królowi Stefanowi Batoremu. Jest też wiele innych cennych starodruków.

Wernisaż ,,Najpiękniejsze biblioteki świata” – w tej wystawie zaprezentowane będą zdjęcia najbardziej intrygujących bibliotek świata, ale także Polski. Ich wyjątkowość opiera się na posiadaniu niezwykle cennych zbiorów, ale też niezwykłej architekturze. Na wystawie będziemy podziwiali m.in. Narodową Bibliotekę w Mińsku, która ma kształt diamentu, Bibliotekę Brain w Berlinie, która z kolei przybrała formę, jak sama nazwa wskazuje, mózgu. Swoją niezwykłością pod względem architektury zachwyci nas także Publiczna Biblioteka w Kansas City, której fasada ma formę ogromnych, liczących kilka metrów wysokości książek. Oprócz tych futurystycznych bibliotek będą też zabytkowe z cennymi starodrukami jak np. Biblioteka Księżnej Amalii w Weimarze, Biblioteka Trinity College w Dublinie czy  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Jeśli chodzi o nasze polskie biblioteki, to oprócz Biblioteki Narodowej (Biblioteki Załuskich) w Warszawie, Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu będą też te całkiem blisko nas, czyli wspomniana powyżej Biblioteka zamkowa w Starych Tarnowicach, do której udamy się na wycieczkę oraz Biblioteka Ojców Paulinów na Jasnej Górze.  W sumie będziemy podziwiać 26 bibliotek zagranicznych oraz 9 bibliotek polskich. Serdecznie zapraszamy!!!

Euro Podróże po Kulturze – będzie to impreza o charakterze kulturoznawczym, w której wezmą udział uczniowie ze szkół podstawowych nr 1 oraz nr 2 w Miasteczku Śl. Uczniowie ze szkoły w Żyglinie będą prezentować najbardziej charakterystyczne zjawiska kulturowe z 8 prezentowanych państw europejskich.  Uczniowie posłużą się różnymi formami ekspresji jak. taniec, śpiew, recytacja, mała forma teatralna.

Kiermasz taniej książki –jeśli pogoda pozwoli książki będą sprzedawane w plenerze, przed budynkiem biblioteki.

Dyktando o Pióro Dyrektora – jest to impreza cykliczna, podczas której uczniowie zaproszonej przez bibliotekę klasy, ze szkoły Podstawowej nr 1 walczą o Pióro Dyrektora.

Konkurs pt. ,,Co to znaczy…?” – zaproszona przez Bibliotekę klasa z powyżej wspomnianej szkoły uczestniczy w konkursie, którego treścią jest znajomość związków frazeologicznych  z książki Grzegorza Kasdepke pt. ,,Co to znaczy… 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych polskich powiedzeń”.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Czytelników do udziału w tegorocznym Tygodniu Bibliotek.