Tu bije serce polskiej książki!

Opublikowano: 21 maja 2018

Tu bije serce polskiej książki!

O czym mowa? O Warszawskich Targach Książki. Takimi słowami skwitowała to kulturalne przedsięwzięcie jakim były odbywające się (w dniach 17-20 maja) w Warszawie targi książki dr Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która uczestniczyła w uroczystości otwarcia dziewiątej edycji tej imprezy.  Tegoroczne prestiżowe wydarzenie, jakim są targi skupiło blisko 800 wystawców z 32 krajów, 1000 twórców, zaś odwiedzający mieli do dyspozycji bogatą ofertę składającą się z 1500 pozycji programowych takich jak: spotkania z autorami, debaty i konferencje, warsztaty, lekcje literatury i historii, atrakcje dla dzieci, wydarzenia literacko-artystyczne, nagrody literackie i branżowe, konkursy i wystawy. Było z czego wybierać! Niemniej jednak motywem przewodnim tegorocznych targów był jubileusz 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Celem było pokazanie jak zmieniła się Polska przez te ostatnie 100 lat w sferze kultury, literatury, języka. Oprócz tego odbyło się wiele spotkań wokół premier książek związanych z tą rocznicą. Najbardziej wyczekiwaną chyba była premiera albumu pt. ,,Polska 100 lat” Wydawnictwa BOSZ. Wszystkie tematy niepodległościowe poruszane były na Kanapie Literackiej, na której zasiadły wybitne persony a wśród nich m.in. Prof. Bralczyk. Akcenty niepodległościowe znalazły się też w bogatym programie dla dzieci i młodzieży. Francja zaś jako partner specjalny zaproponowała m.in. wystawę dotyczącą relacji polsko- francuskich w latach 1914-1921.

Jak co roku, inauguracja targów była świetną okazją do wręczania nagród z dziedziny literatury. Jedną z licznych była np. Nagroda Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar 2018. Tę nagrodę w kategorii Twórca otrzymała znakomita autorka reportaży literackich Małgorzata Szejnert, która to nazwana ,,mistrzynią reportażu” została uhonorowana za ,,ciągłe odkrywanie historii niezmienność dobrego gustu i smaku”. Wydawnictwo Dwie Siostry po raz kolejny zostało nagrodzone, tym razem otrzymało powyżej wspomnianego Ikara w kategorii ,,wydarzenie sezonu” za ,,wielki międzynarodowy sukces-Bologna Prize for Children’s Publisher of the Year”. Nie sposób wymienić wszystkich nagrodzonych, ale ze względu na posiadanie przez miasteczkowską bibliotekę książek Aleksandry i Daniela Mizielińskich, warto nadmienić, że małżeństwo to zostało nagrodzone Honorowym medalem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Wszystkim nagrodzonym szczerze gratulujemy sukcesu!

Targi były też okazją do przedstawienia nominacji do prestiżowej Nagrody Literackiej NIKE. Przedstawiono dwudziestkę nominowanych książek do 22 edycji tego literackiego wydarzenia.

Nowością tegorocznych targów były tematyczne strefy poświęcone literaturze kryminalnej, fantastycznej, a także popkulturze oraz tematyce górskiej. W strefie kryminalnej można było spotkać m.in. Katarzynę Bondę, Remigiusza Mroza, a nawet Chrisa Cartera czy Grahama Mastertona.

Wyjątkowym gościem Warszawskich Targów Książki był laureat Literackiej  Nagrody Nobla z 2006 roku, turecki pisarz Orhan Pamuk. Spotkanie z nim było niepowtarzalna okazją dla wszystkich jego fanów do zdobycia autografu.

Na wspomnianej już powyżej Kanapie Literackiej Warszawskich Targów Książki odbyła się  ciekawa debata z udziałem dyrektorów stołecznych bibliotek na temat możliwości jakie dają multimedia, ale także zagrożeń dla książki związanych z dominacją nowych mediów. Konkluzją tejże debaty była propozycja aby wspomniane media były jedynie dodatkowym narzędziem promowania książek.

Niech słowa tegorocznej laureatki nagrody Ikar 2018 w kategorii Twórca, Pani Małgorzaty Szejnert będą zachętą do sięgnięcia po książkę.

,,Książka jest potężną bronią. Bronią przeciwko zachłanności i nietolerancji. Pancerniki toną, czołgi wybuchają, a książka jest wieczna nawet jeśli została spalona na stosie.”