Śląskie Targi Książki w Katowicach (2016)

Opublikowano: 3 października 2016

W dniach 30 wrzesień, sickness 1 oraz 2 październik odbyły się w Katowicach Śląskie Targi Książki. Impreza, która miała miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, przyciągnęła wielu wspaniałych gości ze świata literatury, kultury, edukacji oraz tzw. show biznesu no i oczywiście wszystkich pozostałych zainteresowanych zgłębianiem wątków literackich, w tym na pierwszym planie księgarzy i bibliotekarzy włącznie. Tego typu wydarzenie stanowi wspaniałą okazję do uzupełnienia swojego prywatnego księgozbioru na stoiskach prezentujących swoją ofertę wydawców. Oprócz możliwości zakupu książek (często po bardzo korzystnych cenach) można też było nabyć pożądane woluminy drogą wymiany. Wymiana taka była zorganizowana przez najbardziej zaczytaną grupę na Śląsku ?Śląskich Blogerów Książkowych. (Więcej informacji nt. tego przedsięwzięcia można zdobyć na stronie silesiaczyta.pl). Bardzo ważnym elementem promocji czytelnictwa na targach były spotkania autorskie, których było bardzo wiele przez te trzy dni trwania imprezy. Pojawiły się naprawdę znamienite nazwiska takie jak Profesor Jerzy Bralczyk, wybitny językoznawca; Katarzyna Bonda, która ostatnio święci triumfy na polskim rynku wydawniczym, Marta Fox, która pojawiła się z intencją promowania książki ,,Idol?. Targi odwiedził również znany na całym świecie mistrz horroru Graham Masterton. W związku z nominacjami do Nagrody Nike warto wspomnieć o pisarzach, którzy zostali nominowani do tej nagrody i zaszczycili swoją obecnością Śląskie Targi, a byli to Maciej Płaza, który napisał książkę ,,Skoruń? oraz Weronika Murek, która zaprezentowała książkę ,,Uprawa roślin południowych metodą Miczurina?. Jak przystało na Targi Śląskie nie zabrakło też wybitnych Ślązaków, do których niewątpliwie należy Szczepan Twardoch, śląski pisarz wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami literackimi oraz Joanna Bator, której została wręczona (podczas targów) Nagroda Dyskusyjnych Klubów Książki- Silesianka. Okazuje się, że jej książki są najczęściej czytane w klubach województwa śląskiego. Oprócz tego odbyły się ciekawe i pełne inspiracji spotkania z takimi personami jak: Barbara Kosmowska, autorka książek dla dzieci; Agnieszka Krawczyk opowiadająca o bohaterach powieści ,,Dolina mgieł i róż?, ,,Ogród księżycowy? i ,,Magiczne miejsce?; Prof. Jadwiga Stawnicka opowiadająca o swojej książce i badaniach z zakresu lingwistyki kryminalistycznej oraz filozofii działań policji; dziennikarz Michał Ogórek rozmawiał z profesorem Bralczykiem; Marek Przybylik ? dziennikarz prowadzący ,,Szkło Kontaktowe? w TVN24; Ewa Wachowicz prezentująca swoje nowe książki z zakresu tematyki kulinarnej; a także Tomasz Zimoch, Ilona Łepkowska, Tomasz Sekielski, Grzegorz Miecugow, Katarzyna Pakosińska i wielu innych.

Promocja czytelnictwa odbyła się też poprzez spotkanie pt.,, Puk, puk tu ebook?, które było poświęcone zagadnieniom e-booków i e-czytników oraz prezentację aplikacji ,,Książki do słuchania?, dzięki której dzieci za pomocą smartfona lub tabletu będą mogły posłuchać książek wydawnictwa AMADA. Odbył się też panel dyskusyjny o książkach, blogowaniu na tematy książek i współpracy z wydawcami pt. ??Jak pisać recenzje, żeby coś z tego mieć?? Chętne dzieci, które przecież stanowią ogromny procent czytelników,  mogły wziąć udział w warsztatach plastyczno-literackich na podstawie książek wydawnictwa Muchomor lub w warsztatach z trenerem motywacyjnym i autorem książek dla dzieci Michałem Zawadką. Odbyły się też warsztaty dla rodziców i nauczycieli pt.?? Rola umiejętności społecznych w życiu i edukacji dzieci i młodzieży?.

Ciekawą propozycją związaną oczywiście z książkami był rodzaj nieformalnego spotkania o nazwie ,,PechaKucha Night?. W trakcie takiego spotkania każdy chętny mógł przez 7 minut przedstawić swoje pomysły i zaprezentować 20 slajdów na temat związany z książkami, czytaniem, wydawnictwami, bibliotekami, pasjami czytelniczymi.

Jak widać, dzięki bogatej ofercie kulturalnej  każdy czytelnik mógł uszczknąć na Targach coś dla siebie.