Strona główna O nas Wydarzenia/imprezy Projekty Fotogaleria Programy Ochrona danych osobowych

Różni. Równi. Ważni. – Kongres Bibliotek w Łodzi

Opublikowano: 28 listopada 2019

W dniach 26-27 listopada miałam przyjemność uczestniczyć w dziesiątej edycji  Kongresu Bibliotek  realizowanego przez Fundację Rozwoju  Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Całe, liczne audytorium (liczne bo składające się z 200 bibliotekarzy z całego kraju) było skupione w Fabryce Sztuki w Łodzi. Tam właśnie odbywały się zajęcia, na które składały się wystąpienia zaproszonych osobistości ze świata m.in. literatury czy kultury, sesje warsztatowe, uroczyste wręczenie nagród laureatkom Konkursu im. Olgi Rok oraz gra edukacyjna. Tegoroczna tematyka kongresu oscylowała wokół pojęć takich jak: równość, LGBT, autyzm, mowa nienawiści, niepełnosprawność, prawa człowieka, kwestia uchodźców, kultywowanie pamięci o wspaniałych kobietach, dezinformacja czy wypalenie i regeneracja w bibliotece. Jednym słowem tematyka adekwatna do hasła tegorocznej edycji kongresu jakim było ,,Różni. Równi. Ważni.” Każdy z uczestników kongresu brał udział w dwóch warsztatach. Mój wybór padł na zajęcia pt. ,,Jak zapominamy o kobietach? O wydobywaniu z cienia i herstorii jako narzędzia zmiany” oraz ,,Prawda czy fałsz? Jak rozpoznać fakenewsy i dezinformację?”. Pierwszy warsztat był opracowany przez Panie z Łódzkiego Szlaku Kobiet, który ogólnie mówiąc, zajmuje się utrwalaniem pamięci o historii kobiet związanych z miastem Łódź. Warsztaty uświadomiły uczestnikom kwestię intencjonalnego pomijania zasług kobiet w przestrzeni publicznej. Jest zdecydowanie za mało pomników upamiętniających wybitne persony żeńskie, za mało ulic nazwanych na cześć wybitnych działaczek. Tutaj z pomocą przychodzi termin ,,herstoria”. Termin ten staje w opozycji do ,,historii” i mieści w sobie właśnie utrwalanie pamięci o wyjątkowych kobietach. Uczestnicy warsztatów byli poproszeni o krótkie  zaprezentowanie sylwetek wybitnych kobiet ze swoich miejscowości. Mój wybór padł oczywiście na Panią senator Józefę Bramowską. Drugi warsztat do-edukował uczestników w temacie fakenews-ów. Celem rozwikłania terminu ,,fakenews” warto przytoczyć słowa Krzysztofa Vargi, który w taki sposób definiuje to eskalujące ostatnimi czasy zjawisko: ,,Postprawda, fakenews to zbyt eleganckie określenia dowartościowujące bezczelne wciskanie kitu”.  A jak się bronić przed tą formą chamstwa? Jest to trudne, bo trudno oczekiwać aby przeciętny śmiertelnik przy obecnej nawałnicy informacji poświęcał czas na sprawdzanie i analizowanie informacji. Idąc jednak za sugestią wspomnianego powyżej Krzysztofa Vargi warto trzymać się zasady: ,,Jeśli słyszysz nadzwyczajne twierdzenia, to żądaj nadzwyczajnych dowodów na ich potwierdzenie”.

Ostatnim punktem programu kongresu była edukacyjna gra przygotowana przez Amnesty International. Uczestnicy wcielili się w rolę uchodźców z Syrii i musieli zmierzyć się z wszelkimi przeciwnościami losu podczas ucieczki ze swojego kraju. Była to gra oddziałująca na emocje i wyobraźnię uczestników. To tylko zabawa, ale zdarzyły się osoby, którym zakręciła się łezka w oku.

Cały kongres obfitował w ciekawe, pobudzające do działania na własnym ,,podwórku bibliotecznym” zajęcia. Fantastycznie! Następny kongres, tym razem pod innym hasłem i o innej tematyce, już za rok!