Peryfraza jako słowna baza- konkurs rozstrzygnięty!

Opublikowano: 15 maja 2019

Konkurs  pt. ,,Peryfraza jako słowna baza” został rozstrzygnięty! O co chodziło w konkursie? O podanie nowych definicji słów takich jak: biblioteka, książka, bibliotekarz i czytanie. Skąd taki pomysł? Z PRL-u. Właśnie w tej epoce często dochodziło do sytuacji określanych mianem ,,absurdalnych” i takim absurdem były m.in. tzw. potworki językowe, które mnożyły się wtedy na potęgę. I tak na przykład lampy to ,,wisiska”, kapcie to ,,wsuwki”. A jaka jest definicja zamiatania? ,,Zamiatanie to przesunięcie warstwy materiału za pomocą elementów elastycznych”. Konkurs wygrały ex aequo Panie: Justyna Britner oraz Izabela Kot, a o to ich propozycje:

Biblioteka– składnica inspirującej makulatury, świątynia myśli ludzkiej;

Książka– magazyn alfabetyczny, alfabetnik, pozytywny skupiacz myśli;

Bibliotekarz–  woluminowy podawca, koordynator alfabetyczny;

Czytanie– rozkodowywanie myśli autorskiej, alfabetyczne meliorowanie tekstu

Paniom gratulujemy kreatywności i mamy przyjemność zaprosić po odbiór nagród książkowych, którymi są pozycje związane tematycznie z PRL-em.