Strona główna O nas Wydarzenia/imprezy Projekty Fotogaleria Programy Ochrona danych osobowych

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk!!!

Opublikowano: 11 października 2019

Wielkie, wielkie gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk za Literacką Nagrodę Nobla!!! Jesteśmy dumni, ale nie zdziwieni. Przecież wiadomo było, że kiedyś to musi nastąpić. Jej ,,narracyjna wyobraźnia, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”  jest bezcenna!

Naszych Czytelników zapraszamy do biblioteki po Jej książki, a poniżej zaś przedstawiamy taki właśnie fragment ,,narracyjnej wyobraźni” zaczerpnięty z Jej powieści pt. ,,Dom dzienny, dom nocny”.

,,Ni stąd, nie zowąd przyszła mi do głowy myśl dziwaczna i potężna:
że jesteśmy ludźmi przez zapomnienie i nieuwagę. Że naprawdę, w jedynej prawdziwej rzeczywistości, jesteśmy istotami wciągniętymi w ogromną, kosmiczną bitwę, która być może trwa od wieków i nie wiadomo, czy w ogóle się skończy. Widzimy tylko jakieś jej odblaski w krwawych wschodach księżyca, w pożarach i wichurach, w październikowym opadaniu zmrożonych liści, w panicznym locie motyla, w nie regularnym pulsowaniu czasu, który wydłuża noce w nieskończoność i gwałtownie zatrzymuje się w każde południe. Jestem więc aniołem czy demonem wysłanym w zamieszanie jednego życia z jakąś misją, która albo wypełnia się sama mimo wszystko, albo o niej zupełnie zapomniałam. Ta niepamięć jest częścią wojny, to broń tamtej strony, a mnie nie porażono tak, że jestem ranna i krwawię, na chwilę wyłączono mnie z gry. Dlatego nie wiem, jak bardzo potężna czy jak bardzo słaba, nie znam siebie, nic nie pamiętam, dlatego nawet nie śmiem w sobie szukać tej słabości czy potęgi. To jest niezwykłe uczucie – głęboko, gdzieś pod spodem, być zupełnie kim innym, niż się zawsze myślało. Ustaje jakieś zmęczenie, które tkwiło w każdym momencie życia.
Po chwili to potężne uczucie całkiem zgasło. rozmyło się w konkretnych obrazach: otwartych drzwi do sieni, śpiących suk.”