Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego

Opublikowano: 11 lipca 2017

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o Stanisławie Wyspiańskim.

Regulamin konkursu

Konkurs wiedzy o Stanisławie Wyspiańskim organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Miasteczku Śląskim i przeznaczony jest dla wszystkich czytelników.

Zasady uczestnictwa w konkursie

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dostarczenie odpowiedzi do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miasteczku Śląskim, mieszczącej się przy ulicy Metalowej 10 lub przesłanie ich droga mailową na adres: biblomiast@wp.pl do dnia 31 lipca 2017 r. do godziny 16.00. Jedna osoba może udzielić odpowiedzi tylko raz – nie ma możliwości poprawy. Do każdej karty odpowiedzi należy dopisać:  imię, nazwisko, wiek oraz dane kontaktowe. Należy również wypełnić oświadczenie

Kwalifikacja i kryterium oceny

Zespół jury wyłoniony wśród pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miasteczku Śląskim sprawdzi odpowiedzi. Te, zgodne z kluczem zostaną przyjęte do konkursu.01 sierpnia 2017 r. o godzinie  17. spośród wszystkich zakwalifikowanych uczestników zostanie losowo wyłoniony zwycięzca.

Pytania konkursowe:

1. Przy jakiej ulicy w Krakowie mieszała rodzina Wyspiańskich?
  2. W jakiej szkole i w którym roku Wyspiański rozpoczął naukę?
  3. Kto udzielał pierwszych wskazówek artystycznych Stanisławowi Wyspiańskiemu?
  4. Jakie stypendium otrzymał w 1889 roku?
  5. W którym roku i z kim Wyspiański opracował projekt okna mariackiego kościoła Najświętszej Marii Panny w Krakowie?
  6. Gdzie i w którym roku rozpoczął Wyspiański pracę nad dramatem „Meleager”?
  7. Nazwa okresu w sztuce i literaturze, do którego zalicza się twórczość Wyspiańskiego
  8. Co oznacza wyrażenie „chocholi taniec”?
  9. Kogo modelką i kochanką była Annah Jawajka, która w Paryżu pozowała Wyspiańskiemu?
  10. Jak brzmi używana przez Wyspiańskiego ludowa nazwa pelargonii, których motyw wykorzystywał w dziełach plastycznych?
  11. Który miesiąc ma na myśli Wielki Książę w jednej ze sztuk Wyspiańskiego?  „… to dla Polski niebezpieczna pora” ?
  12. Dlaczego Wyspiański zrezygnował z malarstwa olejnego na rzec suchych pasteli?
  13. Kogo formalnym poddanym był Stanisław Wyspiański?
  14. Tytuł pierwszej sztuki Wyspiańskiego wystawionej na scenie
  15. O co poprosił przyjaciela Wyspiański w trakcie pracy nad drugim aktem „Akropolis”?
  16. Który polski raper jest potomkiem Wyspiańskiego i zaśpiewał jego wiersz „Niech nikt nad grobem mi nie płacze”?
  17. Która ze sławnych artystek, goszcząc w Krakowie w 1903 r. wystąpiła w premierze jednej ze sztuk Wyspiańskiego?
  18. Kto śpiewał partię Chochoła w ekranizacji „Wesela” w reżyserii Andrzeja Wajdy?
  19. Jakie było ostatnie życzenie Wyspiańskiego na łożu śmierci?
  20. Jaki wiersz artysty, zgodnie z jego wolą odczytano na jego pogrzebie?