IFLA – udział w Światowym Kongresie Bibliotekarstwa i Informacji

Opublikowano: 31 sierpnia 2017

Miałam przyjemność pracować w charakterze wolontariusza na tegorocznym Światowym Kongresie Bibliotekarstwa i Informacji IFLA  we Wrocławiu. Mój poprzedni wpis dotyczący kongresu IFLA w dość wyczerpujący sposób traktował o całym wydarzeniu. Tutaj chciałabym zawrzeć wzmiankę na temat zasad uczestnictwa w tym wielkim dla świata bibliotecznego wydarzeniu. Nasi polscy bibliotekarze i niekoniecznie bibliotekarze celem uniknięcia dość wysokich kosztów uczestnictwa w kongresie mogli załapać się na listę uczestników w dwojaki sposób. Pierwszy sposób polegał na pozyskaniu  środków z tytułu stypendiów konferencyjnych realizowanych w ramach  stypendiów z zakresu upowszechniania kultury w dziedzinie zarządzania i wspierania rozwoju kadr kultury na podstawie Rozporządzenia Ministra KiDN. Drugi sposób polegał na zasileniu szeregów wolontariuszy obsługujących to wydarzenie. Warunkiem zakwalifikowania się w roli wolontariusza była znajomość języków obcych, przede wszystkim języka angielskiego. W tym właśnie języku odbywała się zdecydowana większość konferencji i warsztatów. Wolontariusze mieli dość szeroki przydział obowiązków. Naszym zadaniem było: obsługiwanie sal konferencyjnych i roboczych posiedzeń, pakowanie i dystrybucja materiałów konferencyjnych, obsługa punktów rejestracji uczestników, udzielanie informacji, wsparcie biura IFLA, wsparcie obsługi przestrzeni wystawienniczej, wsparcie mediów podczas Kongresu iFLA, obsługa punktów informacyjnych na lotnisku we Wrocławiu oraz na Dworcu Głównym PKP, wsparcie organizacyjne wizyt w bibliotekach, wsparcie obsługi organizacyjnej wieczoru kulturalnego, a nawet (w przypadku wolontariuszy z biegłą znajomością języka angielskiego) wsparcie obsługi tłumaczy symultanicznych. Bardzo pozytywnym aspektem pracy wolontariusza była możliwość uczestnictwa w konferencjach bez konieczności uiszczenia opłaty konferencyjnej. Każdy wolontariusz otrzymał po zakończeniu swoich dyżurów certyfikat potwierdzający udział w kongresie w roli wolontariusza, a zarazem  będący formą uznania za jego wkład w sprawne przeprowadzenie kongresu. Dla każdego uczestnika kongresu, w tym oczywiście również dla wolontariuszy możliwość partycypowania w kongresie była wspaniałą okazją nie tylko do zawarcia ciekawych znajomości z branży bibliotecznej, ale także okazją do wymiany doświadczeń czy źródłem inspiracji.

Warto też nadmienić, że tegoroczny kongres zaangażował wolontariuszy z różnych rejonów świata. Przeważnie zaś (podczas poprzednich zjazdów IFLA, w innych latach) wolontariuszami były osoby z kraju będącego gospodarzem danego kongresu. Skoro tematem przewodnim była ,,solidarność” to i wolontariusze zostali zsolidaryzowani.

Myślę, że tak ciekawe doświadczenie jak udział w Światowym Kongresie IFLA pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników, nie tylko wolontariuszy.

Poza uczestnictwem w kongresie na zasadach wolontariatu oraz w roli słuchacza na wybranych konferencjach, skorzystałam też z okazji odwiedzenia kilku wybranych wrocławskich bibliotek, które mnie absolutnie zachwyciły. Odwiedziłam Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną, w której to uczestniczyłam w zajęciach dotyczących działalności bibliotek szkolnych. Następnie odwiedziłam Dolnośląską Bibliotekę Publiczną na rynku we Wrocławiu. Biblioteka zaskoczyła mnie posiadaniem zbiorów m.in. w języku koreańskim. Zbiory koreańskie w tej bibliotece znalazły się z inicjatywy samych Koreańczyków, jak się okazuje dość licznie zamieszkałych we Wrocławiu. Z kolei oddział dziecięcy tej biblioteki został wyposażony w elementy nawiązujące do siedmiu kontynentów, stąd jego nazwa ,,Biblioteka siedmiu kontynentów”. Również bardzo bogata oferta zajęć oferowanych dzieciom przez ten oddział związana jest z tematyką krajoznawczą czy językoznawczą. Wielką przyjemnością dla mnie było odwiedzenie Mediateki. Ta biblioteka zaskoczyła mnie przepięknym, oryginalnym wnętrzem, którego głównym motywem dekoratorskim jest bięgnący przez całe pomieszczenie biblioteki rodzaj pomarańczowej  wstążki. Podobno twórcy tej biblioteki wzorowali się na bardzo podobnej bibliotece w Danii. Kolejną książnicą, którą miałam przyjemność zwiedzić jest niedawno otwarta biblioteka na Dworcu PKP we Wrocławiu. Bibliotekę otwarto dokładnie 12 maja bieżącego roku, a gościem honorowym na uroczystości otwarcia była sama Donna Scheeder (Prezydent IFLI, mająca się pojawić w sierpniu na kongresie IFLA). Biblioteka swoim nowoczesnym i bardzo przyjaznym, zachęcającym do zgłębiania tajników literatury wnętrzem, przypomina troszkę jakby poczekalnię dworca PKP. To co się kojarzy z poczekalnią to wielki zegar na ścianie oraz wygodne boksy, gdzie można przysiąść na chwilkę i poczytać. Poza odwiedzinami we wspomnianych powyżej bibliotekach, miałam tez okazję zwiedzić Muzeum Ossolińskich zawierające kolekcję cennych starych ksiąg oraz wspaniałe, multimedialne Muzeum Pana Tadeusza na rynku we Wrocławiu. Chciałam tylko nadmienić, że jeżeli ktoś nigdy nie był ,,fanem” naszej epopei narodowej, to po odwiedzeniu tego muzeum zmieni zdanie. Polecam odwiedzenie tego przemawiającego do wyobraźni oraz nacechowanego symbolami polskiej obyczajowości miejsca!

Poniżej zamieszczam parę zdjęć z opisanych tu, odwiedzonych przeze mnie miejsc.

Biblioteka na Dworcu PKP we Wrocławiu Biblioteka na Dworcu PKP we Wrocławiu