21 luty Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Opublikowano: 11 lutego 2016

21 luty to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Warto nadmienić, site że święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bengladeszu, anesthetist gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.  Obchody tego dnia obligują nas do przypomnienia sobie słów  ,,ojca literatury polskiej?, Mikołaja Reja : ,,A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają?. Na okoliczność tego święta Oddział Dziecięcy MBP przygotował parę ciekawostek na temat naszego języka.

1. 1.       Skąd się wzięło określenie ,,hocki-klocki??

W dawnych czasach w Środę Popielcową ,,miastowi? dowcipnisie czatowali na wychodzące z kościoła panny i przypinali im na plecach tzw. klocki albo kloce. Były to uwiązane na nitce kawałki drewna lub ? co gorsza- różne paskudztwa. Wystrojona w nie panna nie miała pojęcia, co wywołuje wokół niej takie rozbawienie, dopóki ktoś się nad nią nie ulitował i nie odczepił klocka. Takim dowcipom i żartom towarzyszył często wesoły okrzyk ,,hoc, hoc!?.No i pewnie stąd wzięło się używane do dziś określenie ,,hocki klocki?.

1. 2.       Dlaczego imię ,,Grażyna? jest wyjątkowe?

Dlatego, że stworzycielem tego imienia jest sam Adam Mickiewicz we własnej osobie. On to właśnie wymyślił to imię dla tytułowej bohaterki swojego poematu, wydanego w roku 1823. W języku litewskim ,,grażus? znaczy ,,piękny?.

1. 3.       A skąd się wzięła nazwa ,,czerwiec? w języku polskim?

Otóż, okazuje się, że nazwa ,,czerwiec? to nie tylko szósty miesiąc roku, ale także powód do dumy i sławy naszych przodków. Dlaczego? Bo ,,czerwiec polski? to niezwykle cenny robaczek, od którego miesiąc oraz kolor czerwony wzięły swoją nazwę. Larwy tego robaka dostarczały niezwykle cennego barwnika służącego do barwienia jedwabiu, wełny oraz wyrobu farb dla artystów. Barwnik ten był kosztowny i eksportowano go do wielu krajów na całym świecie.

1. 4.       A czy ktoś wie co to znaczy ,,dostać arbuza??

Określenie to oznacza to samo, co bardziej znane- ,,czarna polewka?. Gdy starającemu się rękę panny chciano dać do zrozumienia, że jego konkury nie zostaną przyjęte, częstowano go?.. arbuzem. A zatem ,,dostać arbuza? znaczyło tyle co zostać przez pannę odrzuconym.

1. 5.       Dlaczego król Polski Władysław I Łokietek nazywał się ,,Łokietek???

Otóż ,,Łokietek? to zdrobnienie słowa ,,łokieć?. Takim to mianem nazywano ludzi wyjątkowo niskich. No i właśnie zaliczał się do nich nasz Władysław I Łokietek, który podobno mierzył zaledwie 140 cm wzrostu.

1. 6.       Czy nasza staropolska potrawa ?bigos ma coś wspólnego z awanturowaniem się?

Oprócz tego, że bigos to potrawa z kapusty, dawniej nazwa ta oznaczała też siekaninę, czasami bardzo poważną i niebezpieczną. ,,Bigosować? kogoś znaczyło siekać go na kawałki. I zapewne stąd bigos to także kłopot, zmartwienie, ambaras, zgryzota, problem. Zaś powiedzenie ,,narobić bigosu? oznacza narobić zamieszania, zamętu, narozrabiać, sprawić kłopot.

Wszystkie zamieszczone powyżej informacje zaczerpnięte zostały z książki M. Strzałkowskiej pt. ,,Dawniej czyli drzewiej?, która to znajduję się w Oddziale Dziecięcym MBP i do której przeczytania biblioteka serdecznie zachęca.

Przypominamy też, że 15 lutego w Oddziale Dziecięcym odbędzie się konkurs w nawiązaniu do Dnia Języka Ojczystego. Uczestnicy będą mieli za zadanie napisać dyktando oraz rozwiązać kilka językowych zagadek. W konkursie przewidziane są nagrody.  Zapraszamy zainteresowanych do wzięcia udziału!